2016 Nobel Barış Ödülü Santos’un 

FARC ile yürütülen barış görüşmelerinin mimarı Juan Manuel Santos, 2010 yılından bu yana Kolombiya’nın Cumhurbaşkanı

Bu seneki Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos olarak açıklandı. Ödülün kendisine verilme sebebi ise FARC örgütü ile başlattığı barış süreci.

Gerçi Küba‘nın başkenti Havana‘da Kolombiya hükümeti ile FARC‘ın imzaladığı antlaşma, Kolombiya halkının çoğunluğu tarafından 2 Ekim 2016 tarihli referandumda reddedildi. Yine de, 52 yıldır devam eden bu çatışmanın tarafları silahlı çatışmaya geri dönülmeyeceğini ve yeni bir anlaşmanın kısa süre içinde masaya getirileceğini ifade ettiler.

Hatta müzakere heyetleri bu hafta içinde Havana‘ya ulaştı ve görüşmelere de tekrar başlanıyor.

Nobel komitesi, referandum sonucunun “barışın değil, barış antlaşmasının reddi” anlamına geldiği yorumunu paylaşarak, Nobel Barış Ödülü‘nün Santos‘a verilmesinin bu barış sürecini teşvik etmek anlamına geldiğini açıkladı. Demek ki Latin Amerika‘nın bu en uzun ve kanlı çatışmasının çözümlenmesi uluslararası kamuoyunun genel beklentisi.

Alfred Nobel’in vasiyeti uyarınca verilen ödül, Norveç Parlamentosu tarafından atanan beş kişilik bir komitenin kararıyla sahibini buluyor. Hemen herkes Nobel Barış Ödülü’ne birilerini aday gösterebiliyor olsa da, nihai karar Oslo’da toplanan bu dar komiteye ait. Bu komitenin kimi ne kadar temsil ettiğinin ya da ne kadar isabetli kararlar verdiğinin pek anlaşılamıyor olması her zaman eleştirilmiştir.

Yine de her yıl manşetlere taşınıp üzerinde tartışılıyor olduğuna göre, Nobel Barış Ödülü’nün dünya çapında hâlâ ciddiye alınan bir onur olduğu gerçeği teslim edilmeli. 

Nobel Komitesi’ne yönelik en ağır eleştiriler, ödülün devlet ya da hükümet başkanı konumundaki bir siyasetçiye verildiği yıllara rastlıyor. 1906 yılında Theodore Roosevelt’in Nobel Barış Ödülü’nü alması, yürüttüğü pek de barışçı olmayan dış politika nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. 2009 yılında yine bir ABD Başkanı, Barack Obama, bu ödüle layık görüldü. Ancak bu da tartışmalı bir karar oldu, zira Obama göreve daha yeni gelmişti ve ortada henüz ödülü hakettirecek bir başarısı yoktu. Nobel Komitesi, belki de Obama’nın elini kolunu bağlamak, George W. Bush yönetiminin ardından göreve gelen bu Demokrat Partili başkanın sırtına bir nevi “barış yükü” bindirmek istediğinden böyle bir tercihte bulunmuştu. Ancak bu kararın koparttığı tartışma, Nobel Barış Ödülü’nün prestijinin zedelenmesinden başka bir sonuç doğurmadı.

Nobel Barış Ödülü’nün uçurumun kenarından döndüğü asıl tarih ise muhtemelen 1939. O yıl Adolf Hitler’in ismi adaylar arasında geçmiş, neyse ki Nobel Komitesi “belki böylelikle onu barışa teşvik ederiz” gibi bir düşünceye kapılıp da ödülü Alman lidere vermemişti.

Gerçi 1939’da kimseye Nobel Barış Ödülü veril(e)medi, zira ödülün sahibi açıklanamadan İkinci Dünya Savaşı patlak verdi.

Bu arada Nobel Barış Ödülü’nün sahiplerine her zaman şans getirdiği de söylenemez, özellikle Enver Sedat ve İzak Rabin’in kaderleri düşünülürse.

Bakalım Santos‘u ve Kolombiya barış sürecini neler bekliyor? 

ekran-resmi-2016-10-05-21-47-40

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s